Region Örebro läns webbplats för regional utveckling

Kalender
Region Örebro bezirk Region Örebro bezirk
Search

AI i bibliotek: Från uppdrag till demokrati – verktyg och utmaningar

Det senaste året har AI figurerat i nyheterna var och varannan dag. Hur påverkar de nya AI-verktygen biblioteksverksamheten och hur påverkas samhället i stort? Carl Heath, senior forskare på RISE, diskuterar AI-frågor och bibliotek på en digital frukostträff fredag 15 december klockan 8.30–9.15. Välkommen också till eftersnack för bibliotekspersonal i Örebro län klockan 9.30–10.00.

Fr 15 Dez 2023
08.30 - 10.00
Letzer Tag der Anmeldung - 
Mi 13 Dez 2023
Digitalt via Zoom och Teams

Målgrupp

Bibliotekschefer och personal vid folkbiblioteken i Örebro län

Eftersnack Örebro län

Vill du vara med på ett eftersnack om AI och bibliotek med dina kollegor på folkbiblioteken i Region Örebro län? Anmäl dig då till eftersnacket klockan 9.30-10.00 på Teams.

Vi bjuder även in personal från folkbiblioteken i Region Dalarna och Region Värmland att delta.

Jag anmäler mig till eftersnacket (länk till extern sida).

Arrangörer

Tillfället arrangeras av Regionbibliotek Halland, Biblioteksutveckling Region Jönköpings län, Regionbibliotek Stockholm, Biblioteksutveckling Sörmland, Biblioteksutveckling Västernorrland och Biblioteksutveckling Region Örebro län.

Mer information kommer.

Kontakte

[Missing text '/views/shared/parts/searchresultbrowser/browseResults' for 'German']