- Vi har kanske haft viljan men inte kompetensen. Men så fick vi besök av Almi och Energikontoret, och tillsammans har vi fått lite mer kompetens och byggt upp mer kunskap.
Så beskriver Dan Johansson på AB Linde Maskiner det stöd företaget fått genom vårt EU-finansierade projekt Geniöms (Grönt och energieffektivt näringsliv i östra Mellansverige). Efter en energianalys och tips på åtgärder från vår utvecklingsledare Krister Lauri har företaget minskat sin energianvändning med 5,4 procent.
Linde maskiner är ett av många företag i Örebro län som fått hjälp med energianalys och åtgärdsförslag från oss på Energikontoret. De har även fått stöd av Almi. Geniöms-projektet avslutas nu, men följs av ett liknande projekt. Så om du och ditt företag vill ha hjälp med en energianalys för att hitta de lågt hängande frukterna för energieffektivisering, kontakta oss!
Klicka här för att läsa mer om projektet och vad en energianalys innebär.
Did the content help you?
If you would like to send some feedback, you may do that
Thank you for your feedback!
Last updated: Wednesday, September 23, 2026