I arbetet med att minska antalet suicid och psykisk ohälsa har vi olika roller beroende på var vi befinner oss i samhället. En del har i sitt uppdrag att arbeta med hela processen när en individ mår dåligt, andra arbetar med delar av processen. Andra har det inte i sitt uppdrag alls, men här är det viktigt att komma ihåg att alla kan göra något. Vi är alla viktiga i det suicidpreventiva arbetet, oavsett om du arbetar som läkare på akutpsykiatrin, är vaktmästare på en skola eller är en kompis. Alla kan upptäcka, bemöta och hänvisa. Tillsammans räddar vi liv!
Här hittar du utbildningar som finns tillgängliga på marknaden inom området psykisk hälsa. Utbildningarna är uppdelade i två nivåer för att du lätt ska kunna hitta det utbildningsinnehåll som matchar dina behov bäst.
De tre stegen i utbildningstrappan
Nivå 1 - För alla
Målgrupp för nivå 1 är alla och utbildningarna här syftar till att ge en bred baskunskap om psykisk ohälsa, suicid och bemötande. På så vis skapas bra förutsättningar för att upptäcka, bemöta och hänvisa vid psykiskt lidande eller suicid. Genom att utbilda arbetsplatser, föreningar, skolklasser och enskilda individer med grundkunskap inom området psykisk ohälsa ökar vi chanserna för att rädda liv.
Nivå 2 - För personal med individnära arbete
Målgrupp för nivå 2 är personal med individnära arbete exempelvis lärare, fritidspersonal, chefer, personal på äldreboende, handläggare inom socialtjänsten för att nämna några. Personal som berörs av den här utbildningsnivån kan även vara i behov av fördjupad kunskap inom området psykisk hälsa beroende på arbetsuppgifter. Det är upp till varje chef att bedöma vilka behov av kompetensutveckling som finns.
Information om de föreslagna utbildningarna nedan är inhämtade från respektive hemsida och/eller i dialog med kontaktpersoner för utbildningarna.
Information om de föreslagna utbildningarna nedan är inhämtade från respektive hemsida och/eller i dialog med kontaktpersoner för utbildningarna.
Did the content help you?
If you would like to send some feedback, you may do that
Thank you for your feedback!
Last updated: Monday, January 26, 2026